KATILIM BANKALARINDAN KREDİ KARTINA TAKSİT MESAJLARI

Soru
SAYIN HOCAM, BAZI KATILIM BANKALARI, ONLARIN KARTLARI İLE BİR ŞEY SATIN ALDIĞIMIZDA HEMEN MESAJ GELİYOR. BU ALIŞVERİŞİNİZİ 5 TAKSİTE ÇEVİRELİM, DİYE. TABİİ ÜZERİNE VADE FARKINI EKLİYORLAR? BU ŞEKİLDE BANKANIN TAKSİTE ÇEVİRME HAKKI VAR MI? İSLAM’A GÖRE CAİZ Mİ?
Cevap

Bu kampanyalar İslâm'a uygun değildir. Çünkü biz alışveriş yaptığımızda borcu bankaya havale ediyoruz. Banka akitte 3. şahıstır. Üçüncü şahısların fiyatta oynama (fazlasına taksitlendirme veya erken çekimde düşürme gibi hakkı yoktur. Çek kırdırma da olduğu gibi. Bu para satışıdır. Para satışındaki fazlalık da FAİZdir.

İslam Hukukuna göre MUTLAK BORÇ, havale edilen veya kefil olan kişi tarafından peşin ödenir (1 ay içindeki ödemeler peşin sayılır). Ama akit yapanlar VADELİ anlaşmışlarsa o şekilde ödenir. Havale edilen veya kefil olan kişiler bunu değiştiremezler.

Bu sebeple peşin bir borcu bankanın TAKSİTLENDİRİP ondan para kazanması sadece para ticaretidir ve faizdir.

Banka bizim vekilimiz olarak malı alıyor, deniyor. Vekil, aldığı malı bize pahalıya satamaz, o da caiz değildir. Kaldı ki biz bankaya bizim adımıza şunları al diye de bir vekalet vermiyoruz. Sadece bankada parası olan kişi belki borcunun ödenmesine vekalet vermiş  demektir. Borç son gününde ödenmezse hesaptaki paradan tahsil edilir. Buradan bütün katılım bankalarına sesleniyorum:

Lütfen İslami kimlikle iş yaparken İslam Hukukunun temel taşlarına ve kırmızı çizgilerine dikkat edin.

Sizin fetva aldığınız hocalarla da konuşmak ve tanışmak istiyorum.

Nasıl fetva veriyorlar, merak ediyorum.

Görüşmek üzere.

Allah kendi yolundan ayırmasın ve ayaklarımızı kaydırmasın.

Önceki Sayfa