BARTER SİSTEMİ NEDİR, NASIL İŞLEMEKTEDİR? BARTER ŞİRKETİNE KATILMAK CAİZ MİDİR?

Soru
BARTER SİSTEMİ NEDİR, NASIL İŞLEMEKTEDİR? BARTER ŞİRKETİNE KATILMAK CAİZ MİDİR?
Cevap

Birden çok firmanın birden çok firmayla mal değişimidir. Finansal hayatta leasing ve factoring’e alternatif kabul edilen bir sistemdir.


Ortada bir Barter havuzu ile Barter şirketi kurulmaktadır. Bu Barter şirketine yıllık aidatlar karşılığında her sektörden büyük firmalar üye olur. Bu firmalar, öncelikle mal arz etmek durumundadırlar. Barter şirketinin broker’leri da bu arada aracılık yaparlar. Malı alınan firma, Barter şirketinden Barter doları veya senedi alır. Bu Barter dolarını 12 ay içinde kullanmak durumundadır. 12 içinde bu firmanın aradığı mal Barter şirketinin üyeleri arasında yoksa broker’ler o malı, üye olmayan firmalar içinden bulmaya çalışır. Malın alımı için üye olmayan firmalar üye edilmeye çalışılır. Sonunda bulunamazsa firmaya parası iade edilir. Broker’ler ise her işlem için % 2 alırlar. Barter şirketine İslami açıdan baktığımız zaman, hem kefalet hem vekâlet hem havaleye benzemektedirler


Hüküm: Üye firmalar arasında islam'ın haram kabul ettiği ürünleri üreten ya da işlemler yapan bir firma yoksa bu sisteme üye olunabilir. Ayrıca mal takasında ribevi mallara dikkat edilmeli. Misli mallar aynı cins ise eşit ve peşin takas yapılır, ama cins farkı varsa peşin olması şartıyla farklı ölçüde takas caizdir. Mesela, 1 ton buğdayla ancak 1 ton buğday takas yapılır, fazlası caiz değil Ya da 1 ton buğday ile yarım ton arpa takası caiz. Ama bu takaslar peşin olmalıdır. Mal takasında bunlara dikkat etmek gerekir.

Önceki Sayfa