ÖNCEDEN ALDIĞIMIZ ARSA VAKIF MIŞ, ŞİMDİ 2 DAİRE VERİLİYOR HÜKMÜ NEDİR?

Soru
DAHA ÖNCEDEN BABAMIZIN ALDIĞI BİR ARSA ŞU ANDAKİ TAPU SİCİL KAYITLARINA GÖRE PİRİ ESAT VAKFINA AİT OLDUĞU ANLAŞILMAKTADIR. PİRİ ESAT VAKFININ DA ŞU ANDA MÜTEVELLİ HEYETİ BULUNMAMAKTADIR. BU ARSA ŞU ANDA BİR MÜTAHİTE VERİLMİŞTİR. BİZ ARSA SAHİPLERİNE DE TOPLAM 2 DAİRE VERİLECEKTİR. BU DURUMDA NE YAPMAMIZ GEREKİR
Cevap

Bir VAKIF alınıp satılmaz, hibe edilmez ve miras olarak varislere intikal etmez. Bu konuda hadis vardır. O arsa vakıftır. Şu anda Piri Esat Vakfının mütevelli heyeti olmaması o arsayı VAKIF olmaktan çıkartmaz, orası yine vakıftır. Bu arsa aynı gayeye hizmet eden bir başka vakfa devredilmelidir. Değilse arsa sahipleri bundan dinen hem dünyada hem de âhirette sorumlu olurlar.

Bu arsanın şu anda müteahhite verilmesi durumunda, o arsa sahiplerine verilen kat kadar her hangi bir vakfa bağış (kat devri) yapılırsa diğer daireler vakıf olmaktan kurtulur. Meselâ, kendi arsanızdan size 2 daire verilmesi durumunda bu 2 kat her hangi bir vakfa bağışlanmalıdır. Bu konudaki zararı arsa sahipleri müteahhit paylaşabilir.

Eğer arsa sahiplerinden bir kısmı bir başka vakfa devretmeye yanaşmazsa arsa sahiplerinden her birisi kendi hissesine düşen katı devreder veya para aldıysa o parayı bir başka vakfa gayr-ı menkul almaları şartı ile bağışlar.

Bu şekildeki bağış durumunda hem Allah katında mesuliyetten kurtulmuş, hem de sanki yeniden vakıf yapmış gibi sevap kazanılır.

Önceki Sayfa