RAHMETLİ BEBEĞİM

Soru
SELAMIN ALEYKUM, 27 GÜN ÖNCE 3 AYLIK BEBEGIM RAHMETLI OLDU VE BEN ONUN IÇIN ÇOK ÜZÜLÜYORUM VE GÖZYASI DÖKÜYORUM. NAMAZDA DA AKLIMA GELIYOR AGLIYORUM. NAMAZDA BEBEGIM IÇIN AGLAMAK GÜNAH MI? YADA RAHMETLI BEBEGIME ZARAR VERIR MI ? SIMDIDEN ALLAH RAZI OLSUN.
Cevap

Anne Babanın vefat eden çocukları için gözyaşı dökmesi ağlaması günak değildir. Merhamet ve şefkatten ileri gelir ağlamak. Günah olmaz. Vefat eden çocuğunuzdan dolayı bağırıp çağırıp isyan etmek günahtır. Çocuğun ölmesi,  gibi kişinin isteği ile ilgisi olmayan musibetlere sabretmek en güzel   faziletli bir  sabırdır. Çünkü Allah Teala "Allah sabredenlerle beraberdir" Bakara S. 153 ve "..sabredenleri müjdele" Bakara S.155 ve daha bir çok ayet ile başımıza gelen olaylara sabır tavsiye edilmektedir.  Sabredenlere verilen sevabın miktarını Allahü teâlâdan başkası bilmez.

Kainatın Efendisi S.A.V. min oğlu İbrahim ölünce de, (Ya İbrahim, ölümüne çok üzüldük. Gözlerimiz ağlıyor, kalbimiz sızlıyor. Fakat, Rabbimizi gücendirecek bir şey söylemeyiz) buyurmuştu.

Çocukları ölenlere onların acısını paylaşan Allah Rasulü S.A.V. buyurur ki

(Küçükken ölen çocuklar, ana-babaları ile karşılaşınca, ellerinden tutup, ana-babaları Cennete girinceye kadar, onlardan ayrılmazlar.)  [Müslim]

(Hiçbir Müslüman yoktur ki, büluğa ermemiş bir çocuğu ölsün de, Allahü teâlâ, bol rahmeti sebebiyle, onu Cennete koymasın.)

[Buhari, Nesai]

Bediüzzaman da bu konuda Anne ve babayı  teselli için müjdeli bir haber ile derki; ….onların bu dünyada 5-10 yıllık çocuk sevgisine karşılık ölen yavruları orada ebedi çocuk olarak onlara verilecektir. Hatta bir padişaha yakışan çocuğu anne babası ile görüşmesi için cehenneme göndermek değil, anne ve babayı cennete getirmektir. Cennet gelen ana babayı tekrar cehenneme geri göndermek O nun şanına yakışmaz. der.  Çocuklar günahsız oldukları için onlar cennetliktirler. 

Önceki Sayfa