RAHATSIZLIĞIMDAN DOLAYI SIK SIK YELLENİYORUM...?

Soru
SAYIN HOCAM, İLMİHAL KİTAPLARINDAN ÖZÜR İLE İLGİLİ BÖLÜMLERE BAKIYORUM. KARIŞTIRMADIĞIM KİTAP KALMADI. FARKLI FARKLI İFADE EDİLEN ŞEYLER KAFAMI KARIŞTIRIYOR. SİTENİZDEKİ BU BÖLÜMÜ TESADÜFEN GÖRDÜM. VERDİĞİNİZ CEVAPLARDAN DOLAYI ALLAH SİZLERDEN RAZI OLSUN. SORUM ŞU: YAKLAŞIK 30 YILDIR YELLENME SIKINTISI ÇEKİYORUM. DEĞİŞİK ARALIKLARLA VE SIKLIKLA YELLENİYORUM. BİR VAKİT İÇİNDE SIK SIK ABDEST ALMAK ZORUNDA KALIYORUM. İLMİHAL KİTAPLARINDA ÖZRÜN BİR NAMAZ VAKTİ KESİNTİSİZ DEVAM ETMESİ GEREKİR, DENİLMEKTEDİR. VEYA BURUN KANAMASI. ÖZÜRLÜ SAYILABİLMEK İÇİN BURUN KANAMASININ VEYA YELLENMENİN HİÇ ARALIKSIZ VE KESİNTİYE UĞRAMAKSIZIN BİR NAMAZ VAKTİ DEVAM ETMESİ Mİ GEREKİYOR? ÖZÜRLÜ SAYILIR MIYIM? EĞER ÖZÜRLÜ SAYILIRSAM VAKİT GİRDİKÇE ABDEST ALACAĞIMA GÖRE CEMAATLE NAMAZI KAÇIRIYORUM. BU DURUM BENİ RAHATSIZ EDİYOR. LÜTFEN BU KONUDA BENİ AYDINLATIR MISINIZ?
Cevap

Abdesti bozan hal bir namaz vaktinde sürekli yada sıklıkla olduğu zaman o kişi özür sahibi olur. İlk vakitteki BU DURUM her vakitte de en az bir kere tekrar etmelidir. Sizin durumunuz da buna benzemektedir ve özürlü kişilerin hükmüne tabidir. Her namaz vaktinde vakit girdikten sonra abdest almanız gerekir. İmamlık yapamazsınız. Ayrıca bu hastalığın sebeplerini araştırıp tedavi olmalısınız. 

Buna göre; 

a-Gazlı yiyeceklerden kaçınmalı, 

b-Mutlaka doktora gitmeli, mide, bağırsak veya sindirim sistemi kontrol ettirilmelidir. Cemaatle namaz için vakit girdikten sonra abdest alıp cemate yetişmeliyiz. Kılamadığımız ilk sünneti farzdan sonra kılabiliriz. Allah ibadetlerimizi kabul etsin, acil şifalar diliyorum.


Önceki Sayfa